• OZNAM "Deň bez školských tašiek"

• Pre žiakov 2. st.

Na mesiac jún si pre Vás školský parlament pripravil akciu v podobe Dňa bez školských tašiek. Poďme takto osláviť, že sme v tomto školskom roku z väčšej časti mohli chodiť do našej školy a covid nás nepripravil o prezenčnú dochádzku tak, ako sme sa možno báli, či predpokladali.  Ako sa máš na tento deň pripraviť?

V piatok, 3.6. si zober školské pomôcky do školy v hocičom inom, len nie v klasickej školskej taške ako si zvyknutý v bežný deň. Kreativite sa medze nekladú. Môžeš si veci zbaliť napríklad do košíka na hríby, smetného koša /čistého😊/, kočíka pre bábiky alebo len do obyčajnej igelitky. Snaž sa byť v rámci rozumných medzí čo najoriginálnejší.

Budeme radi, ak sa nás zapojí čo najviac a spestríme si tak posledný mesiac školských povinností. Tešíme sa na fotografie z tohto dňa. Veríme, že budú čo najrozmanitejšie.

S pozdravom

Žiaci školského parlamentu

• OZNAM "Stĺpy mieru"

• Mierová hora a stĺpy mieru vo svete

Projekt Stĺpy mieru vznikol po 2. svetovej vojne v Japonsku ako odozva na výbuch atómovej bomby v Hirošime a Nagasaki. Do stĺpov mieru sa osádzajú pozitívne odkazy na zachovanie mieru a života na Zemi. Od 2. svetovej vojny do dnešného dňa je vo svete postavených niekoľko miliónov takýchto stĺpov.

Na Slovensku sa ich nachádza práve 100. Jeden z nich je osadený i v priestoroch pred budovou našej školy, Základnej školy Alexandra Dubčeka v Bratislave.

Z dôvodu výnimočnej príležitosti v nedeľu, 15. mája 2022 si niektorí naši žiaci pripomenuli dôležitosť tohto odkazu. Pri stĺpe pri našej škole si spomenuli na všetkých tých, ktorí nás opustili a zapálili pri ňom symbolickú sviečku.

• OZNAM "Deň narcisov - výnos"

• Vážení  rodičia, milí žiaci a priatelia školy,

V mene Ligy proti rakovine Vám všetkým, ktorí ste prispeli a tým pomohli zbierke v Deň narcisov, tlmočíme jedno úprimné velikánske DAKUJEME:) Naša ZŠ škola A. Dubčeka prispela sumou 498,56 eur.

„Ďakujeme za nádej, že to nie je s ľudskou ochotou pomáhať vôbec také zlé, ako by sa mohlo zdať; ďakujeme za prinavrátenie energie, chuti a entuziazmu naďalej našu prácu robiť v čo najväčšom nasadení.

Výsledok za Bratislavu predbežne predstavuje sumu cca 150.000 eur (pričom suma bude zrejme vyššia).

So želaním pevného zdravia, radosti a spokojnosti, s úprimnou vďakou a pozdravom“

za tim LPR

Ing. Eva Kováčová

výkonná riaditeľka

• OZNAM "Symfónia mieru 2022"

• Navštívte miesto so stĺpami mieru na Mierovej lúke na Slavíne s 8 mierovými stĺpmi 15.5.2022 a podporte myšlienku mieru.

Budeme vďační, ak nám pošlete vaše fotografie, ktoré zverejníme na stránke školy.

Podrobnejšie informácie: TU

• OZNAM "Detský zvierací ombudsman"

• Posledný aprílový piatok, 29.04. 2022, navštívila našu školu členka tímu Zvieracieho ombudsmana, mladá právnička slečna Nikola Jackuliaková. V rámci projektu Detský zvierací ombudsman  školila žiakov 5.A, 6.A a 6.B triedy v oblasti ochrany a práv zvierat. Ide o vzdelávací program pre deti, ktorý má v nich prebúdzať empatiu a lásku voči zvieratám, oboznámiť ich so správnou starostlivosťou a so zásadami ochrany zvierat z morálneho aj právneho hľadiska. Dôvodom spustenia programu bola vysoká miera krutosti páchaná na zvieratách. Často sa stáva, že sa v roli tyranov ocitnú práve deti či mladiství. Niektorí si tieto skutky  dokonca nahrávajú a zdieľajú na sociálnych sieťach. Členovia zvieracieho ombudsmana , ktorí sa s takýmito skutkami denne stretávajú, vnímajú ako mimoriadne dôležitú práve prevenciu v podobe vzdelávania, ktorá môže mieru krutosti na zvieratách znižovať.

Zvierací ombudsman predstavuje občianske združenie, neziskovú organizáciu, ktorú tvorí tím odborníkov, priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť zlepšeniu života a životných podmienok zvierat na Slovensku. Organizácia pôsobí v environmentálnej oblasti a venuje sa právnej ochrane zvierat. Jej cieľom je dopomôcť k jednotnosti, prehľadnosti a funkčnosti systému ochrany zvierat.

Foto TU