• Literárne súťaže

        •               

           

             ŠKOLSKÝ ROK 2013/14                  

            ♦  ♦

           Mládež a odkaz Alexandra Dubčeka v roku 2013

                    Volám sa Nelka, navštevujem ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej ulici č. 62 v Bratislave a chodím do 7. ročníka. Žiaci našej školy sa každoročne zúčastňujú  súťaže v rétorike. Jeden z dôvodov je, že súťaž nesie meno nezabudnuteľného,  láskavého, ľudského a i v dnešnej dobe nenahraditeľného človeka – politika pána A. Dubčeka.

          Pán učiteľ Chovan a pani učiteľky – Kšiňanová, Kučiaková a Jančová pomáhajú žiakom s výberom ale i so zvládnutím  témy.

          Nie je ľahké pripraviť sa na túto súťaž. Výslovnosť musí byť vynikajúca. Dôraz sa kladie i na spôsob komunikácie, na zrakový kontakt s porotou i s obecenstvom, na pohyb na pódiu.

                   A prišiel očakávaný 11. november. Som zvedavá dievčinka, chcela som aspoň psychicky podporiť mojich spolužiakov. Idem sa pozrieť spolu s mojimi spolužiačkami na školské kolo tejto súťaže. Dubčekova miestnosť bola najvhodnejším miestom pre túto súťaž.. Okrem súťažiacich a poroty tu sedia aj diváci, tiež takí zvedavci ako som ja.

                        P. uč. Jančová privítala súťažiacich a zaželala im veľa úspechov pri prednese.

          Alica Masaryková si vybrala Spomienky na p. A. Dubčeka .Tomáš Havlas mal pripraveného Jánošíka, Peter Tazberík – Slovenskí držitelia Nobelovej ceny za mier pre rok 2013 a Katka Vozárová sa taktiež rozhodla tému Spomienky na p. A. Dubčeka. Všetci boli vynikajúco pripravení, porota mala ťažkú úlohu vybrať len 3 naj, najlepších. Rozhodla sa pre  Tomáška Havlasa, Katku Vozárovú a Peťa Tazberíka.

            19. 11. nadišiel očakávaný deň – Celoslovenské kolo v rétorike. Pán uč. Chovan zobral súťažiacich „pod svoje krídla“ a odišli do „ťažkého boja“

                       Dokážete si predstaviť, akí sme boli všetci užasnutí, šťastní ale aj hrdí na našich 3 žiakov?

          Všetci traja nielenže vyhrali, ale obsadili prvé tri miesta: 1. m. – Tomi Havlas, 2. m. – Peťo Tazberík a 3. m. – Katka Vozárová. Porota žasla nad perfektným výberom, spôsobom podania i prednesom. Našich žiakov obdivovali mnohí pedagógovia i žiaci z rôznych škôl SR.

             Asi do smrti mi bude v ušiach znieť spomienka Tomiho Havlasa, nášho novodobého Jánošíka Na druhý deň po súťaži nám so smiechom v triede rozprával, ako si ho chceli v „Jánošíkovom kroji“ zobrať domov členovia poroty napr. Doc. Mgr. Art. Juraj Sarvaš

                    V mene nás všetkých by som im chcela ešte raz pogratulovať k úžasnému úspechu a popriať veľa zdravia a úspechov v ďalšom štúdiu. Myslím si, že pán Dubček by mohol byť hrdý na to, ako my, žiaci z Dubčekovej ZŠ, dostávame jeho meno i v dnešnej dobe do povedomia našej mládeže.

          /pozrite sa na nás vo fotoalbume školy/

          Nelka zo 7.A a p. učiteľka Jančová

            ♦  ♦

          DEŇ KNIŽNÍC

          Rok ubehol ako voda, a tak sú tu zas. Že neviete kto? No predsa literárne postavy z kníh, ktoré si vybrali žiaci 5.-9. ročníka našej ZŠ. Už tradične koncom októbra, tento rok 28.10. 2013 sa žiaci školy premenili na postavy z kníh, ktoré si v dnešnej modernej dobe len veľmi ťažko kliesnia cestu medzi DVD či inou pohodlnou formou prehliadania kníh umeleckej literatúry.

          Celodenná práca s umeleckou literatúrou sa nesie každoročne pod názvom Deň knižníc. Skúšanie či písomky sa nahradili prezentáciami kníh podľa vlastného výberu. Práca bola spestrená dramatizáciou ukážky aj vlastnou ilustráciou k ukážke. Aby prezentácia vybranej knihy bola originálnejšia, šikovní žiaci si sami zhotovili oblečenie - kostým niektorej z postáv, ktoré v knihe vystupujú. Tak sme mali možnosť sa stretnúť s čarodejnicami, Harry Potterom, Pinocchiom, včielkou Majou, bohyňou Afroditou aj známou Sochou slobody.

          Vy tomu neveríte? Tak vám ponúkame stretnutie s týmito postavami prostredníctvom malej fotogalérie. /...fotky môžete vo fotogalérii školy.../

          Tento deň sa žiakom páčil. O tom svedčia aj vyjadrenia žiakov, z ktorých uvádzame aspoň jeden:

          -Moje hodnotenie Dňa knižníc je kladné, lebo je to ideálny spôsob, ako deti prinútiť čítať knihy a zároveň sa dozvedieť niečo nové a zaujímavé z kníh, ktoré čítali moji spolužiaci. Najviac sa mi páčila rozmanitosť kníh, ktoré boli prezentované. Podľa mňa by sa na tomto dni nemalo nič meniť,a le zmeniť by sa mali sami žiaci, ktorí si nič nepripravili.-

          /Samko Gbelec, 6.B /

           

            ♦  ♦

          ŠKOLSKÝ ROK 2012/2013

            ♦  ♦

           

           

           

          HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

          Naši najtalentovanejší recitátori.

          Poézia, próza 5. a 6. roč.

          Mateovičová Ema - 5. A                                                                       

           KatarínaVozárová  - 6.B

          Tazberík Peter  - 6. A                                                                           

           Havlas Tomáš – 6. A

          Zajcová Linda – 5. B                                                                             

          Líškayová Alexandra – 5. A

          Poézia, próza 7. a 8. roč.

          Anna Krasnovská – 7. C                                                                        

          Roman Čamaj – 7. C                                                                    

           Nina Hrabošová – 7. C                                                                          

           Sandra Vitkovičová – 8. B

           Výhercom blahoželáme!

          Nezabudnite si všimnúť 2 diplomy z obvodného kola súťaže:

           1. miesto v próze získal Tomáško Havlas zo 6. A

           3. miesto v próze získala Katka Vozárová zo 6. B

          Nemáte aj vy fantastický pocit pri pohľade na tieto úžasné deti – našich recitátorov? A ešte k tomu máme 2 výhercov z obvodného kola z jednej školy!!

          A korunku krásy nasadil Tomáško Havlas, ktorý získal vynikajúce 3. miesto v okresnej súťaži. Byť tretí z celého Slovenska spomedzi 20 súťažiacich je úžasné!!! Tomi, si 1!

          Veľké ďakujeme patrí aj pani učiteľkám slovenského jazyka a aj p. uč. Chovanovi, ktorý vždy ochotne pomôže nielen pri súťaži, ale aj s deťmi ide na obvodné či krajské kolo súťaži, ale aj s deťmi ide na obvodné či krajské kolo.       

          Deti, ďakujeme vám za prekrásnu reprezentáciu našej školy!!!

          /Miška Plevková a Monča Boboková z  9.B + p. uč. sj Jančová/

            ♦  ♦

          ROZPRÁVKOVÉ VRETIENKO

          XVIII. ročník


          súťaž v prednese rozprávky pre žiakov základných škôl SR

          s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutočnila

          27. apríla 2013

          S podporou:

          Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

          Miestneho úradu Bratislava Karlova Ves

          Primátora hlavného mesta SR Bratislavy

          Spoločnosti Alexandra Dubčeka

            ♦  ♦

          SPOMIENKA NA ROZPRÁVKOVÉ VRETIENKO...

          Každý z vás určite vie, ako veľmi a do hĺbky rozprávka ovplyvňuje vnútorný citový život detí. Možno si ešte aspoň matne spomínate, ako dychtivo ste ako dieťa čakali na stretnutie s rozprávkou, ako ste sa tešili na rozprávkových hrdinov, ktorí vždy premohli zlo a ako ste si možno vysnívali svojho vlastného hrdinu, ktorý vás zachráni a ochráni vo chvíľach najväčšieho nebezpečenstva.

          Vplyv rozprávky na duševný život človeka sa nikdy nezmení. V každom človeku, v jeho najskrytejšom vnútri, je uložené malé vrecúško, ktoré potrebuje byť naplnené životnou múdrosťou rozprávok. Do vrecúška sa už v najútlejšom detstve ukladajú zrniečka o statočnosti, o láske, o priateľstve, o pomoci, o dobre a zle, o potrestaní a odmene.

          Zrniečka uložené vo vrecúšku sú základom budúceho ľudského života, sú neoceniteľným zdrojom pre morálny rozvoj ľudskej duše. Rozprávky môžu deťom do vrecúška uložiť celý ich budúci hodnotový systém, vzor medziľudských vzťahov, v ktorom má svoje miesto pohladenie, úsmev, tolerancia, ohľaduplnosť, zdvorilosť, vľúdnosť, hlboký vzťah človeka k človeku, hlboký vzťah k prírode i túžbu o zachovanie jej čistoty a prirodzenosti. Pretože všetko to, čo dieťa prežije, to, čo naň emotívne pôsobí, hlboko sa uloží v jeho vedomí.

          Všetky tie múdrosti človek vyťahuje z vrecúška vtedy, keď ich potrebuje. Ak však vrecúško zostane prázdne, nenaplnené, nemá z čoho čerpať. Práve rozprávky znižujú napätie a úzkosť, vovádzajú dieťa do krásneho farebného sveta plného tajomstiev, harmónie a rozprávkových bytostí. Samozrejme len vtedy, ak si vyberie alebo ak mu poskytneme tú správnu rozprávku a správnou cestou.

          Deti spontánne a prirodzene milujú rozprávky. Prijímajú ich celou svojou bytosťou a ak na ne emotívne zapôsobia, uložia ich až na dno svojej duše.

          A toto je ten dôvod, prečo naše známe, obľúbené, ale na druhej strane i veľmi náročné, Rozprávkové vretienko sa opäť uskutočnilo 27. apríla 2013 v našej škole už  18.krát. Recitačnej súťaže sa zúčastnili  deti nielen z celého Slovenska, z Rumunska, Ukrajiny ale aj z Maďarska. Každý jeden recitátor preukázal veľkú odvahu, šikovnosť, zdatnosť slovenského jazyka ale aj umenie recitovať pred veľmi príjemnou, ale náročnou porotou, obecenstvom, rodičmi, spolužiakmi či kamarátmi. Obecenstvo s napätím počúvalo každý jeden prednes, každučká rozprávočka sa zapísala do dušičiek prítomných.

          Veľké ďakujeme patrí úžasným recitátorom, ale aj pedagógom i rodičom, ktorí deti na recitačnú súťaž pripravovali. Poďakovanie patrí i odbornej porote, milým a príjemným ľuďom, ktorí sa  radi tejto súťaže zúčastňujú a veľmi precízne a svedomite vyberajú spomedzi výborných recitátorov tých najlepších.

                       Pani Beáta Čečková + jej kolegyne, napr. pani V. Kordošová  so svojimi spevákmi a tanečníkmi z  Detského folklórneho súboru Čečinka i napriek svojej vyťaženosti si vždy nájdu čas a svojím nádherným kultúrnym programom nám spríjemnia popoludnie.


          2 milé pani čipkárky nám predviedli úžasné ručné práce –  čipky - ktoré aj v dnešnej dobe skrášľujú mnohé domácnosti.

           Sponzori, nadácie a ostatní, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu tejto medzinárodnej recitačnej, sú určite nadšení s jej priebehom a vynikajúcim výsledkom. Rady by sme vyzdvihli i mravenčiu prácu našich pedagógov a detí, vďaka ktorým už vstup do školy bol úžasný, nezabudnuteľný, rozprávkový. Všetci pedagógovia a deti, ktorí sa v sobotu postarali o dôstojný priebeh podujatia, určite neľutovali voľný čas, ktorý obetovali tomuto podujatiu. O tom, ako sa niesla rozprávočka chodbami i miestnosťami, kde deti recitovali, sa môžete presvedčiť i sami pohľadom na prekrásne umelecké výtvory žiakov a pedagógov našej školy.

          „Mamička a otecko“ vretienka, pani riaditeľka Dr. Golaisová a pán učiteľ Mgr. Chovan, môžu byť právom hrdí na svoje vydarené už „dospelé“ dieťa. Rozprávkové vretienko zanechá na mnoho rokov nielen v detských dušičkách, ale aj u dospelých, hlboko vryté spomienky na krásne prednesy a rozprávky.

          Krásne leto prajú p. uč. Jančová a Andrýsková  

          /Okamihy zachytené z tohto výnimočného podujatia sú zachytené v našej školskej fotogalérii/

          Ďakujeme hlavne tvorcovi myšlienky tohto podujatia, a to je pán učiteľ Milan Chovan!

            ♦  ♦

          MAREC - MESIAC KNIHY

          Viete, že marec má tento prívlastok od roku 1955 ? Je to na počesť MATEJA  HREBENDU, slepého podomového predavača kníh, ktorý prešiel celé Slovensko, Prahu, Viedeň a Pešť. Popritom zbieral  ľudové piesne, ktoré neskôr vydal  J. Kollár a P. Dobšinský. Aj my chceme pokračovať v šírení knižnej kultúry. Dňa 27.3.2013 v priestoroch žiackej knižnice sa uskutočnila „BURZA KNÍH“.

            ♦  ♦

          DEŇ KNIŽNÍC 25.10.2012 

          Na  Deň  knižníc som sa tešila už od začiatku školského roka. Mne sa tento nápad poznávania kníh páči, hoci ja by som ho premenovala na Deň kníh, pretože žiaci pracujú s knihou. Je pravda aj to, že mnohí musia najprv navštíviť knižnicu... Bol to deň oživením normálneho  týždňa. Vo všetkých triedach mali žiaci oblečenie, ktoré sa podobá  literárnej postave z knihy, ktorú si prečítali a prezentovali ju. Vy len hádate, s kým ste sa to vlastne stretli. Bolo to zaujímavé, srandovné aj poučné. Dozvedeli sme sa, o aké knihy sa zaujímajú naši spolužiaci. Takýto deň bol dobrý aj pre tých, ktorí  knihy nečítajú, pretože zistili, o čo prichádzajú. Súčasťou Dňa knižníc bolo aj čítanie orientálnej rozprávky prvákom, ktorí si ešte nevedia knihu prečítať sami. Naše deviatačky si veľmi  rady pripravili aj orientálne oblečenie. Niet sa čo čudovať, že prváčence boli milí a pozorní poslucháči. Veríme, že o rok si peknú knihu prečítajú už sami.

           /...ostatné si môžete prezrieť v našej fotogalérii, žiaci 7. B triedy.../

            ♦  ♦

           

          ŠKOLSKÝ ROK 2011/12

            ♦  ♦

           

           

           

          HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

          POÉZIA

          I. miesto: Alexandra Líškayová IV.C

          II. miesto: Emma Mateovičová IV.C

          III. miesto: Andrea Hladíková II.A

          PRÓZA

          I. miesto: Ema Malatinská III.A

          II. miesto: Denis Brauner II.B

          III. miesto: Tatiana Švecová IV.A

          Gratulujeme!

            ♦  ♦

           

            ♦  ♦

           

            ♦  ♦

          DEŇ KNIŽNÍC

          Už niekoľko rokov naša škola venuje 1 školský deň práci s umeleckou literatúrou. V tomto školskom roku to bolo 24.októbra. Do projektu „Deň knižníc“ sa zapojili všetci žiaci 5-9.ročníka. Hlavným cieľom tohto dňa je, aby sa deti naučili pracovať s knihami, rozumieť im a aby zároveň poznali domácich aj svetových spisovateľov. Každý rok je tento deň o niečo krajší a zaujímavejší. Piataci, šiestaci a siedmaci si mali priniesť ľubovoľnú knihu, v ktorej bolo niečo neobyčajné /postava, zvieratko, vec /. Žiaci prezentovali svoju knihu oblečení v kostýme tej svojej literárnej postavy. Nezabudli sme ani na možno budúcich “maliarov“, pretože sme robili aj ilustrácie ku knihám. Najkrajšie práce budú  vystavené vo vstupnej hale. Nami vybraná kniha mala poskytnúť svedectvá o známej osobnosti, historickej udalosti, stavbe, predmete .Spestrením bol prinesený obrazový materiál. Žiaka, ktorý prezentoval svoju prácu, následne ohodnotili spolužiaci a nie učiteľ, ako je v škole zvykom. Ja som si pre tento deň pripravila knihu a materiál o Trenčianskom hrade. Jeho históriu, majiteľov, ktorí sa tu vystriedali až po súčasnosť som doplnila známou povesťou, o Omarovi, Fatime a studni lásky. Som rada, že sa na našej škole robí  takáto akcia a už dnes sa teším na budúcoročný „Deň knižníc“.

          /Žiačky 8.B –L. Kubíčková, B. Kratochvílová  a S. Sagová/

            ♦  ♦

          ŠKOLSKÝ ROK 2010/2011

            ♦  ♦

           

          Ocenenie za prednes v Celoslovenskej súťaži s  medzinárodnou účasťou  Rozprávkové Vretienko si domov odniesla Alexandra Liškayová.

            ♦  ♦

          ROZPRÁVKOVÉ VRETIENKO

          XVII. ročník


          súťaž v prednese rozprávky pre žiakov základných škôl SR

          s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutočnila

          16. apríla 2011

          S podporou:

          Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

          Miestneho úradu Bratislava Karlova Ves

          Primátora hlavného mesta SR Bratislavy

          Spoločnosti Alexandra Dubčeka

          Program obsahoval 

           Prezentáciu

             Organizačné pokyny

                    Bábkovo divadelné predstavenie        

                bábkohercov Bratislavského

                                               bábkového divadla                                 

                „O  RYBÁROVI  A RYBKE“ od A. S. Puškina

                Prezentácia paličkovanej čipky

                  umelkýň z Klubu RAČA Bratislava

                 Hudobné vystúpenie žiakov ZUŠ

                    J.Kresánka, Karloveská 3, Bratislava

                  Slávnostné otvorenie súťaže

                  (Dr.Golaisová, riaditeľka školy)

                  Súťaž v prednese rozprávky

                  v oboch kategóriách

                    Seminár pre pedagógov

                                                         „Aká si rozprávka v prednese?“                                

                                               PhDr. Natália Ihnátková, CSc.                         

            Kultúrny program v podaní členov

                   Detského folklórneho súboru

                    Čečinka, ZUŠ J.Kresánka,

                   Karloveská 3, Bratislava

                   Slávnostné vyhlásenie výsledkov

                    a odovzdávanie cien účastníkom

                                     súťaže                 

                 SPONZORI

                  Nám. sv. Františka 8, Bratislava

                  UNILEVER SLOVENSKO, s.r.o.

                  Cintorínska 3/B, Bratislava

                TIPOS, s.r.o.

                DIDACTIC, a.s.

                   Pod Kalváriou 22, Skalica

                  Hotel KORMORÁN Slovakia, Šamorín

                  Zlatníctvo MeriMar s.r.o.

                  Obchodná 22, Bratislava

                  EIC – Dom Európskej únie

                  Palisády 29, Bratislava

                  NADÁCIA  MATICE  SLOVENSKEJ

             Dunajská 18, Bratislava

                  SLOVAK TELECOM

            ♦  ♦

           DEVIATACI V KNIŽNICI

          Ani daždivé počasie nezastavilo našich deviatakov v tom, aby prišli dňa 18.3.2011 do karloveskej knižnice.  S úsmevom nás privítala pani Antalová. Dozvedeli sme sa, že je to dramaturgička rozhlasovej hry o živote a tvorbe spisovateľky Timravy.  Pani Antalová bola prijemná žena, ktorá nám veľa o pani Božene porozprávala.  Zaujímala ju aj naša láska k čítaniu a k tvorbe poézie či prózy. Dokonca sa s ňou jedna žiačka dohodla, že jej prinesie svoje začiatočnícke práce. Po tejto besede sme sa s ňou rozlúčili a odišli späť do školy. Nakoniec sa chceme poďakovať našim pani učiteľkám, ktoré nám sprostredkovali toto stretnutie.

            Žiaci 9. roč.: Bubáková, Rusnáková, Vojtová, Fáberová, Kompaník, Szluka.   

            ♦  ♦

           

           

           

           

           

          HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

          PRÓZA

          I. miesto: Alexandra Líškayová III. C

          II. miesto: Peter Tazberík IV. C

          POÉZIA

          I. miesto: Rachel Vrtochová II. A

          II. miesto: Zuzana Šupolíková II. B

          III. miesto: Zuzana Kubovčíková IV. C

          Gratulujeme!

          ♦  ♦  ♦

           

          Mládež a odkaz Alexandra Dubčeka

          23.11.2010 - Účasť žiakov na 8. ročníku súťaže v rečníckych prejavoch žiakov základných a stredných škôl - celoslovenské kolo.

          1.miesto Matej Havlas, VIII.A              

          zodpovedný: Mgr. Milan Chovan

          Gratulujeme!

            ♦  ♦

          KDE BOLO, TAM BOLO...

          Takto začína nejedna rozprávka. V knižkách je takých príbehov veľa, stačí si ich prečítať. No a tu nastáva problém pre prváčika, ktorý pozná len niekoľko písmen. Z rozprávky by mal poriadny guláš a dozvedel by sa figu borovú. V našej triede sme tento problém hravo vyriešili. Pani učiteľka pozvala niekoľko hostí, ktorí už čítať vedia. Uvarili sme si čaj, usadili sa a čakali. Keď sme vo dverách uvideli strážnych anjelov, veľkých tretiakov, tešili sme sa na otvorenie knižky. Predstavili nám bračekov mravčekov a dozvedeli sme sa aj to, ako sa cez sito opaľovali. Druhým hosťom bola p. zástupkyňa Naďka. Až doteraz sme si mysleli, že dlážku umývajú len maminy  a  ockovia, keď nepozerajú futbal. Ona nám ale prečítala rozprávku, v ktorej sa o poriadok v domčeku dokážu postarať psíček s mačičkou.Janka Hraška z  knižky Trojruža nám prišla predstaviť p.riaditeľka. Hoci bol maličký, nezľakol sa ničoho a stačil mu zdravý rozum, aby napokon všetko dobre dopadlo. Teraz vieme aj to, že niekoľko detí z  našej triedy býva na ulici pomenovanej podľa ilustrátora uja Fullu. Rozprávky sú dočítané, ale v knižkách čakajú ďalšie. Ak sa nenájde žiadny dospelák, tak si ich o niekoľko mesiacov začneme čítať samy.

            ♦  ♦

          MOJA NAJ KNIHA

          V tomto duchu sa niesol 26.10.2010 v našej ZŠ. Vyučovanie v tomto dni bolo netradičné. Žiaci 5. - 9. ročníka nepotrebovali učebnice ani zošity, stačila im jedna kniha, dobrá slovná zásoba a predovšetkým fantázia. Pracovali totiž so svojou naj knihou v rámci Medzinárodného dňa knižníc. Žiaci si vybrali rôzne druhy kníh - rozprávky, bájky, dievčenské aj dobrodružné romány, náučnú literatúru. Program dňa bol zaujímavý. Žiaci si vopred pripravili prezentáciu svojej knihy, zhotovili si kostýmy literárnych postáv, kreslili ilustráciu ku knihe a niektorí zahrali dokonca aj divadielko. A výsledok? Naj knihou našich žiakov sa stali viaceré - Klub záhad(T. Brezina), Harry Potter (J.K. Rowlingová), Súmrak(S. Meyerová), Malý princ(A.S. Exupéry), Príbehy o upíroch. Hoci tieto knihy boli "víťazné", víťazom bol vlastne každý jeden žiak, ktorý uprednostnil čítanie pred vizuálnou formou spracovania kníh. Bolo nie len príjemne, ale aj zaujímavo a užitočne strávené dopoludnie. Táto akcia mala dobrý ohlas aj u žiakov, o čom svedčia aj slová Patrika z 9.C: „Páčilo sa nám aj to, že sme sa nehanbili prezliecť do dievčenských kostýmov. Cez tento deň som mal možnosť vrátiť sa do detstva. Opäť som si mohol prečítať knihu, ktorú som čítal pred veľa rokmi v detstve.“

           

          Mgr. M.Kučiaková

            ♦  ♦

          "BIBLIA OČAMI DETÍ A MLÁDEŽE"

          II. kategória

          1.miesto: Svetlana Berkyová, II.A

                            Andea Grujbárová, I.C              

          2.miesto: Adriana Danihelová, I.A               

                             Dorota Kolláthová, II.A                

          3.miesto: Veronika Michalová, II.A                

                             Samuel Bezák, I.A                       

          III. kategória

          1.miesto: Tomáš Havlas, IV.C                      

                            Viktória Trochtová,IV.B               

          2.miesto: Petra Harvančíková, IV.C           

                            Robert Peder, IV.C                    

          3.miesto: Stanislav Uher, IV.C                    

                            Scarlet Dornayová, IV.A              

          V diecéznom kole získala z týchto úspešných deciek Viki Trochtová ešte aj 2.miesto!

          Gratulujeme!

            ♦  ♦

          ŠKOLSKÝ ROK 2009/2010

            ♦  ♦

           

          ÚSPECHY V RÉTORIKE

          Mládež a odkaz A. Dubčeka – rétorika 2009

           

          Milí naši, malí i veľkí,

          opäť sa vám prihovárame a chceme sa spolu s vami potešiť z úspechu, ktorý získala naša škola. Nám, žiakom zo ZŠ z Majerníkovej 62 – Dubčekovcom – je veľmi blízka osoba A. Dubčeka. Tento významný politik už žiaľ nie je medzi nami, no my na neho s úctou spomíname. Pýšime sa krásnou Dubčeko- vou sieňou, za ktorú sme vďační našim pani učiteľkám – p. H. Kšíňanovej / dejepisárke /, p.Vl. Petéry – Lajčákovej / I. st. /  a p. učiteľovi technickej výchovy – M. Chovanovi, ktorí túto miestnosť zariadili. Jeho milá a usmiata tvár na nás denne hľadí vo vestibule školy. Každý rok si zaujímavou reláciou pripomíname jeho výročie narodenia či úmrtia. Na jeho počesť sa realizuje aj Memoriál A. Dubčeka v plávaní. 12. 11. 2009 prebehlo školské kolo v rečníckych prejavoch, ktorého sa zúčastnili títo žiaciMatej Havlas /7. A/, Viktória Krajanováú /9. B/, Juraj Krempaský /7. B/, Hanka Danková /9. B/, Richard Krumaj/8. C/, Danka Krchňáková/9. B/, Vladimír Blšták /9. B/

          Tí najlepší postúpili ďalej.

          24. 11. 2009 sa uskutočnol 7. ročník súťaže v rečníckych prejavoch žiakov ZŠ a SŠ  - Mládež a odkaz A. Dubčeka – rétorika 2009, ktorá sa konala pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava Petržalka Milana Ftáčnika. Celý tento deň sa niesol Dubčekovou mašlienkou: „ Žime a konajme tak, aby hranice ľudí nerozdeľovali, ale spájali.“  Nie je to nádherné, že práve žiak, ktorý navštevuje školu A. Dubčeka získal v tejto celoslovenskej súťaži 1. miesto ? Týmto úžasným rečníkom je náš Rišo Krumaj z 8. C a my mu všetci gratulujeme a sme na neho nesmierne hrdí. Dúfame, že aj ostatným žiakom sa podarí zviditeľniť meno našej školy na verejnosti.

          Lúčia sa žiaci z 9. C a prajú pekný deň a príjemné čítanie.

          Toto je náš rečnícky víťaz – Rišo Krumaj.

          Toto je náš rečnícky víťaz – Rišo Krumaj.

          Literárna exkurzia – „PO STOPÁCH ŠTÚROVCOV“

          Navštevujeme už 9. triedu. Veľa času venujeme učeniu, krúžkom, ale aj na priateľov si nájdeme voľný čas. Občas v televízii sledujeme zábavnú reláciu – Aj múdry schybí. Vedomostná úroveň niektorých opýtaných je „fascinujúca“. Ženie nás dopredu  v dosahovaní čo najlepších vyučovacích výsledkov v škole. Ovplyvnila nás aj v rozhodovaní – zúčastniť sa alebo nezúčastniť sa – literárnej exkurzie po stopách našich velikánov slovenského národa – Ľudovíta Štúra a jeho priateľov. Máme obrovskú radosť, že práve my sa môžeme s vami podeliť o nezabudnuteľné zážitky z tohto pekného poznávacieho výletu. Niektorí žiaci z 9. a 8.roč.ale i zopár siedmakov sa v jedno októbrové ráno vybralo navštíviť 3 miesta, Modru,Hlboké a Dobrú Vodu, spojené s menom Ľ. Štúra. Naše prvé kroky viedli do „PAMATNEJ  IZBY Ľ. ŠTÚRA“. Tu sme sa dozvedeli, že po smrti svojho brata Karola zostalo 7 detí, ktoré pomáhal vychovávať Štúr. Stále bol tvorivo činný,  hoci jeho život znepríjemňovala polícia. V malej ale útlej izbičke sme si vypočuli prekrásny sprievodcovský program, ktorý nám pripomenul niektoré dôležité medzníky z jeho života. Zaujal nás obraz Návšteva Štúra, Hurbana a Hodžu u Jána Hollého na Dobrej Vode – dôvodom bolo jeho požehnanie pri uzákonení spisovnej slovenčiny ,stôl, spisy, ale aj posteľ, na ktorej dokonal v r. 1856 po nešťastnom postrelení sa na nohe v decembri 1855. Ďalej sme mali možnosť navštíviť i „MÚZEUM Ľ. ŠTÚRA“, kde spolu s odborným výkladom nás upútali rôzne zachované predmety. Druhá naša zastávka bola na Dobrej Vode – tu sme si prezreli tiež „PAMATNÚ  IZBU  JÁNA HOLLÉHO“ – najvýznamnejšieho bernolákovského básnika. Úctu sme velikánovi vzdali na  miestnom CINTORÍNE, kde je pochovaný. Posledné naše zastavenie bolo v Hlbokom. Aj tu sme v „PAMATNEJ  IZBE  J.M. HURBANA“ kde bol v r. 1843 farárom a v tom istom roku tu uzákonili spisovnú slovenčinu na základe stredoslovenského nárečia. Každý národ má svojich velikánov a naši ŠTÚROVCI sú tiež pýchou Slovákov. Preberáme ich postupne od 6. roč. a táto pútavá exkurzia obohatila naše doterajšie vedomosti o mnohé nové fakty. Výlet, za ktorý ďakujeme našim slovenčinárkam, konkrétne p. uč. Miklošíkovej a p. uč. Jančovej, sme prežili všetci v dobrom zdraví, vrátili sme sa bez úrazu. Mali sme krásny pocit, lebo okrem nových vedomostí sme boli na seba i nesmierne hrdí, lebo na všetkých 3 zastávkach nás chválili, akí sme slušní, pozorní a vychovaní poslucháči z Bratislavy, akých tam už dávno nemali. Už teraz sa tešíme na novú literárnu exkurziu. Snáď sa vám bude páčiť niekoľko záberov z izby Ľ. Štúra, ktoré nájdete vo fotoalbumoch.

          Žiačky z 9.C  – Florka, Lori, Zuzka a Aťka z 9. B

            ♦  ♦

          STRETNUTIE S POTTROM

          Nie je bežnou vecou ,že sa stretnete s Potterom. Ak by ste boli na našej škole, určite sa stretnutiu nevyhnete. Vyčaril úsmev na tvárach žiakov i učiteľov.V Medzinárodný deň školských knižníc sme sa mohli stretnúť nielen s Potterom, ale aj s ďalšími známymi literárnymi postavami obľúbených detských kníh- Červenou Čiapočkou, Pippi  Dlhou Pančuchou, Kocúrom v čižmách, Robinsonom Crusoe, Annou zo Zeleného domu či starým Santiagom a jeho rybou.  Program tohto dňa bol zaujímavý a rozmanitý, prispôsobený veku žiakov. Mladší žiaci čítali rozprávky prvákom, celý týždeň prebiehalo spoločné domáce čítanie s rodičmi. Starší žiaci pripravovali dialogizáciu ukážky, výtvarne ju spracovali, zhotovili si kostýmy literárnych postáv, prezentovali obľúbenú knihu, uskutočnil sa maratón v hlasnom čítaní, ba dokonca našli sa aj takí žiaci, ktorí  ukážku z knihy zahrali vlastnoručne zhotovenými bábkami. Tento deň bol pre našich žiakov jednoznačne iný, ako obyčajne. Iný aj preto, lebo čítali a rôzne pracovali s umeleckou literatúrou, hoci v súčasnosti čítanie kníh bojuje so spracovaním kníh v inej podobe – video, CD, DVD. Potešilo nás, že aspoň v tento deň u nás vyhralo čítanie.

             

           Mgr. M. Kučiaková

            ♦  ♦

          ŠKOLSKÝ ROK 2008/2009

            ♦  ♦

          DEŇ KNIŽNÍC

           

          Do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc sa zapojili aj naši žiaci 5. - 6. ročníka. V prípravnej fáze žiaci navštívili školskú knižnicu, v ktorej si vybrali knihu o ich miláčikoch - o zvieratkách. Samotný Deň knižníc mal bohatý a určite zaujímavý priebeh - prezentácia prinesených kníh, čítanie s porozumením, dramatizácia príbehu a záver tvorilo výtvarné spracovanie príbehu. Žiaci sa na tento deň veľmi tešili, o čom svedčí aj ich zanietenosť v práci a predovšetkým výsledok práce. Ten bol super!

            ♦  ♦

    • Kontakty

      • Základná škola Alexandra Dubčeka, Majerníkova 62, Bratislava
      • p. tajomníčka: 0911 827 571 + 421 2 65 44 48 64
      • Majerníkova 62 841 05 Bratislava Slovakia
      • tel.: 0903 410 590 e-mail: riaditel.zsadubceka@gmail.com
      • tel.:+ 421 2 65 42 83 01,  0903 794 353 e-mail: sjzs.majernikova@gmail.com
      • 0910 827 571 (po 14:00 hod)
      • Mgr. Zuzana Balogáčová zuzana.balogacova@zsadubceka.edupage.org
      • Mgr. Ľubica Jančaťová email: lubica.jancatova@zsadubceka.edupage.org
    • Prihlásenie