• Projekty

        • NOVÝ VZDELÁVACÍ PROJEKT "FILMOVÝ KABINET DEŤOM"

          Uvedený projekt odštartoval začiatkom školského roka 2014/2015

          ASFK pripravila v roku 2014 nový vzdelávací projekt určený  žiakom prvého stupňa základných škôl.

          Každý štvrtok  v dopoludňajších hodinách sa v bratislavskom Kine Lumière stretávali deti a pedagógovia, aby si spoločne pozreli pásmo animovaných filmov z DVD Virvar a DVD Slovenský animovaný film. Pásmo, ktoré zostavila ASFK v spolupráci so slovenskými animátormi, malo približne 40 minút a bolo sprevádzané pútavou prednáškou. O tú sa starali  dvaja lektori - jeden animátor a jeden filmový teoretik. Deti sa prostredníctvom slovenských animovaných diel dozvedeli, čo je animovaný film, kto ho vytvára a ako vzniká, ako vyzerá symbióza rôznych druhov umenia a čo dokáže naša fantázia. Mali výnimočnú príležitosť chytiť do ruky a poobzerať si rôzne rekvizity a animátorské pomôcky. V interaktívnom a názornom dialógu s tvorcami sa zoznámili s rôznymi technológiami animácie a technickými pomôckami. Pedagógovia získali vypracovaný  Metodický materiál, ktorý poslúži ako vzdelávacia pomôcka pre ich ďalšiu prácu s deťmi.

          V tomto školskom roku sa uskutočnil 1. ročník. Zámerom tohto projektu je pokračovať aj v budúcnosti. Naše deti I. stupňa sa tohto projektu zúčastnili tiež. Získali bohaté vedomosti o tvorbe animovaných filmov. Veríme, že sa tohto projektu zúčastníme aj budúci školský rok. Projekt prebieha zdarma.  

          A viete čo znamená „animácia – animovaný film“ v preklade?

          „Anima“ z latinského prekladu je „duša“, to znamená dať život bábkam, kresleným postavičkám, predmetom a podobne...

          Vedeli ste to? Ostatné Vám povedia Vaše deti...

          Prezrite si náš fotoalbum: 

          SVÄTÁ OMŠA

          Svätá omša sa koná v spolupráci so školou, Radou rodičov a farou na Dlhých Dieloch. Ide o projekt sv. omší, ktoré sa budú sláviť každý I. piatok mesiaca počas školského roku. V kostole Narodenia Panny Márie na Dlhých Dieloch.

          Sväté omše sú určené pre žiakov ZŠ. Účasť je dobrovoľná. 

          Cieľom je :

          •    vytvoriť nové spoločenstvo detí
          •    dať im možnosť rozvíjať sa v duchovnom živote
          •    vytvoriť priateľstvá a tak prepojiť bližšie vzťahy komunity v škole s miestnou farnosťou

           

          Svätú omšu vedie pán kaplán Jozef  PAJERSKÝ v sprievode hudby a spevu pod vedením dvoch pani učiteliek a pani katechétky.

          IUVENTA

           

          ZÁŽITKOVÉ HODINY PRE ŠKOLY

          Vedúci vychádzajú z nadobudnutých skúseností s realizáciou zážitkových hodín na pôde Bieleho divadla a počas pedagogickej činnosti na ZŠ umeleckej. Jedným zo základných cieľov je scitlivenie verbálneho a sociálneho správania. Koncepcia zážitkových programov je vždy rámcovo ohraničená témou, ktorou sa program zaoberá. Tieto témy sú určené na celý školský rok dopredu a sú konzultované so zainteresovanými pedagógmi zapojenými do projektu. Štruktúra zážitkových programov pozostáva z pohybovej zložky, ktorá je zastúpená dobrodružnými hrami a cvičeniami k danej téme a zložkou tvorivou.

           

          Využívame humanistické a kreatívne metódy:

          1. metóda stimulácie                       1. hry na rozvoj dôvery
          2. metóda socializácie                     2. hry na rozvoj komunikácie a spolupráce
          3. metóda zážitku                              3. hry na reflexiu a záverečné hodnotenie
          4. metóda explorácie                        4. hry a cvičenia v prírode
          5. metóda kreativizácie
          6. metóda axiologizácie

           

          Účastníci zážitkových programov sú postavení pred určité výzvy, ktoré prekonávajú jednotlivo, v malých skupinách alebo ako jeden kooperujúci celok.

          Cieľová skupina: žiaci základných a materských škôl

          Projekt zážitkových programov je realizovaný od marca 2014 do júna 2014.

          Zážitkové programy prebiehajú v dopoludňajších hodinách počas školského vyučovania. Jeden blok zážitkových programov trvá 90 minút (dve vyučovacie hodiny), pričom je možné ho realizovať v časovom intervale od 08:00 do 12:00, po dohode s pedagógom.

          Na jednom bloku môže byť maximálne 30 žiakov. Jednotlivé skupiny, po konzultácii so zainteresovanými pedagógmi dostanú harmonogram stretnutí a témy a absolvujú zážitkové programy jedenkrát do mesiaca.

          Cena jedného bloku zážitkových programov je 1.50 Eur na dieťa.

          Platba sa vykoná vždy po ukončení  každého bloku zážitkových programov.

          Miesto realizácie: priamo v priestoroch našej školy.

           

          Témy na marec – jún 2014/2015

          1. Ako som vstúpil do seba – ľudské telo
          2. Ja a moje mesto – Bratislava
          3. Veľká noc
          4. Hmyz
          5. Kanalizácia agresivity
          6. Voda , oheň, vzduch, zem

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          C O M E N I U S

          /Daný link je potrebné skopírovať a vložiť do hlavnej lišty internetového prehliadača! /

          yes

          http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Eulozto%2Ecz%2FxfuWP8k%2Fart%2Dexhibition%2Dworkshop%2Dba%2Dwmv

          smiley

          http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Eulozto%2Ecz%2FxDsJ2K4%2F2%2Dmiddle%2Dages%2Ddictionary%2Dpdf

          wink

          http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Eulozto%2Ecz%2FxTvA76P%2Fprojekt%2Drar

          enlightened

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          Prezentacia_-_projekty_Comenius_ZS_A._Dubceka__Bratislava_1.pptx

           

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

          COMENIUS...

                    

          Posledný septembrový týždeň sa 7 žiakov a dve pani učiteľky z našej školy zúčastnili ďalšej mobility v rámci projektu Comenius.

                      Navštívili sme partnerskú školu v nemeckom mestečku Amberg. Oficiálny program bol veľmi bohatý,  poučný, zaujímavý ale i zábavný zároveň. Nebolo veľa času na oddych. Absolvovali sme rôznorodé aktivity - od prehliadky školy, cez exkurziu  továrne na výrobu kaolínu a  domova pre deti a mládež so špeciálnymi potrebami, cez prehliadku stredovekého hradu a väznice, návštevu radnice v Ambergu a prehliadky miest Norimberg, Amberg a Mníchov - spolu s krátkym pobytom na známom pivnom festivale Oktober Fest. Pani učiteľky mali malú dušičku, ale nepustili nás z rúk. Pivo sme síce neochutnali ale 50cm klobása bola super. ... a tak sme „vyviazli“ celí a v pohode. Tiež sme mali možnosť navštíviť malú rodinnú farmu tety Anton, ktorá bola veľmi milá a pripravila nám chutné pohostenie.  V jej obchodíku sa predávajú nielen domáce bio produkty, ale podporuje predaj výrobkov FARE TRADE. Videli sme aj zaujímavé zvieratká v útulku. S projektom a výrobkami Fare Trade sme sa stretli ešte raz na workshope o detskej práci na plantážach. Dozvedeli sme sa, že nie všetky deti na svete žijú taký bezstarostný život v hojnosti ako my. Odľahčením od týchto vážnych tém bol čas strávený na horskej dráhe Monte Kaolino a v mestskej plavárni.

                      Boli sme ubytovaní v rodinách, ktoré nám vytvorili veľmi priateľské prostredie a cítili sme sa ako doma. Aktívne sme precvičovali našu angličtinu aj nemčinu. Aj s rodinami sme zažili zábavné chvíle, lebo nám pripravili tiež bohatý program. Za ten krátky čas sme si na seba zvykli a už sme ani veľmi nepociťovali jazykovú bariéru. Odchádzalo sa nám ťažko a mnohí sme zatlačili slzičku. Ale nič nekončí. Skôr by sa dalo povedať, že začína, pretože sme stále v kontakte a plánujeme súkromné stretnutia počas prázdnin.

          Máme veľmi dobrú motiváciu ako sa ešte viac učiť cudzie jazyky.

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          ŠKOLA, KTOREJ TO MYSLÍ...

          Úspech jednotlivca v dnešnej spoločnosti vo veľkej miere záleží od jeho schopnosti vedieť sa učiť a vedieť kriticky hodnotiť zväčšujúci a meniaci sa objem informácií a tiež jeho charakter závislý na meniacej sa realite. Škola zohráva v príprave na život dôležitú úlohu a nevyhnutnou súčasťou tejto prípravy by mala byť podpora a rozvoj schopnosti nezávislého myslenia, prijímania samostatných rozhodnutí a zodpovednosti za ne, schopnosti formulácie a vyjadrenia vlastného názoru, rešpektu voči názorom iných a v neposlednom rade otvorenosť voči učeniu sa počas celého života.

          Cieľom  projektu Škola, ktorej to myslí je „prelomiť“ začarovaný kruh pasívneho učenia sa a prostredníctvom vyškolených učiteľov a siete zapojených škôl v každom kraji  Slovenska, naučiť študentov nezávislému a kritickému mysleniu, sebavedomému vytváraniu a vyjadrovaniu vlastného názoru a schopnosti obhájiť si ho v diskusii. Hlavným cieľom projektu je naučiť žiakov namiesto pasívneho memorovania veľkého množstva učiva, ktoré aj tak rýchlo zabudnú, získavať informácie aktívne, vedieť ich správne spracovať a cielene využívať v praxi. Projekt ponúka učiteľom inovačné metódy na dosiahnutie tohto cieľa.

           

           

          Projekt podporila
          STREDOEURÓPSKA NADÁCIA
          v spolupráci so
           spoločnosťou SLOVNAFT, a.s. 

               

                             

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          INFOVEK

          V rámci projketu Infovek je naša škola kvalitne vybavená dvoma učebňami s výpočtovou technikou a softvérom. Tretia učebňa má zapožičané počítače z projektu Počítače pre školy.

          Počítače v dvoch učebniach sú zosieťované a pripojené na internet. Tieto učebne sú využívané na výučbu predmetu Práca s počítačom a pre triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky pre predmet Informatika. Prácu s počítačom vyučujeme v rámci Technickej výchovy a voliteľného predmetu. Na I.stupni ako krúžkovú činnosť. Zároveň sa používajú ako doplnok pri vyučovaní rôznych predmetov a pri vyhľadávaní informácií na Internete.

           

          Na hodinách žiaci nižších ročníkov precujú v textovom editore, tvoria vlastné dokumenty, triedne časopisy, využívajú animácie a obrázky z Internetu, skenujú a kreslia obrázky. Starší žiaci sa učia pracovať s tabuľkovým editorom, vytvárajú vlastné animácie a v programe Power Point robia prezentácie. Najstaršie ročníky už pracujú s digitálnym fotoaparátom, využívajú free programy na ich úpravu, spracúvajú video a učia sa tvoriť www stránku, kde využívajú voľne šíriteľný program PsPad, pracujú v html.

          Pri vyučovaní používame multimediálne a encyklopedické CD z edukačného balíka, čerpáme nové informácie z Internetu.

           

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          SPRÁVAJ SA NORMÁLNE

          Filozofiou projektu je skutočnosť, že uniformovaný policajt, ktorý bol na prácu s deťmi špeciálne pripravený, približuje deťom za pomoci pracovných listov desať zaujímavých tém. Cieľom projektu je budovanie mostu dôvery medzi polícoiu, školou, dieťaťom, rodinou a verejnosťou.

          "Priatelia policajti" - cieľom tejto témy je oboznámiť deti s postavou Roba - s maskotom projektu, s ktorým by sa mali deti stotožňovať, zamýšľať sa nad problémami a brať ho ako múdreho rovesníka, ale predovšetkým priblížiť im činnosť polície, zoznámiť sa s jej hlavnými úlohami a prebudiť a rozvíjať pozitívne zmýšľanie o polícii.

          "Kto kradne je zlodej" - informovať deti o krádežiach a o predchádzaní krádežiam.

          "A pôjdeš v tom s nami" - porozprávať sa o násilí, o normálnom spolunažívaní a informovať deti o linke pomoci.

          "Správaj sa normálne" a "To musíš vedieť" - sú témy zamerané na dopravnú výchovu, hovorí sa v nich o zásadách bezpečného bicyklovania, zodpovednom a slušnom správaní v prostriedkoch hromadnej dopravy a predovšetkým o zodpovednom a slušnom správaní chodca v cestnej premávke.

          "Zákerná droga", "Bingo! ...za moje peniaze! a "Na zdravie! Ďakujem, radšej nie!"  - spoločnýmcieľom týchto tém je informovať o škodlivosti drogovej a alkoholickej závislosti a závislosti na hracích automatoch. Informovať deti o problémoch, ktoré spôsobujú závislí svojmu okoliu, najmä svojej rodine.

          "Odpáľ to do vzduchu!" - táto téma je načasovaná pre žiakov pred Silvestrom a jej cieľom je informovať o zábavnej pyrotechnike a poukázať na trvalé následky na zdraví ako dôsledku neodbornej manipulácie s výbušninami.

          "Každý je iný!" - cieľom tejto poslednej témy je informovať o predsudkoch, diskriminácii, rasizme a ponižovaní, podporovať a šíriť toleranciu a znášanlivosť. Poukázať na rovnosť všetkých ľudí pred zákonom.

          Tento projekt je určený žiakom 5.ročníka.

           

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

           

          COMENIUS 2010/2011

          "FROM ROOT TO FRUIT"

          Už po druhý krát sa našej škole podarilo úspešne získať grant pre zapojenie do medzinárodného projektu  COMENIUS – partnerstvá škôl pod názvom From root to fruit, organizovaného SAAIC.   Do partnerstva sú zapojené školy z Poľska, Nemecka, Francúzska a Grécka ( naša škola).

          Cieľom projektu je nájsť a poukázať na korene európskej identity a jednoty skúmaním stredovekej rytierskej kultúry a morálky. Žiaci budú študovať témy ako obliekanie, hudba, typické jedlá, navštívia historické miesta v rozličných častiach európskeho kontinentu, pozrú si historické filmy, v ktorých ožívajú časy rytierov a rytierstva a zúčastnia sa rôznych podujatí zameraných na danú tému. Okrem toho, cestovaním do rôznych krajín Európy, účastníci projektu budú mať šancu spoznať zvyky a každodenný život ich zahraničných rovesníkov a oboznámiť sa s rôznorodosťami prírody, krajiny a architektúry. Na základe osobného kontaktu s mladými ľuďmi zo zahraničia získajú motiváciu učiť sa cudzie jazyky.

          Projekt sme slávnostne zahájili 16. septembra prednáškami  pána Krasnovského, odborného asistenta Pedagogickej fakulty UK v Bratislave na tému Stredovek, pre všetkých žiakov II. stupňa v kinosále našej školy.

           

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          ŠKOLSKÝ PARLAMENT

          Je to združenie žiakov, ktorí boli zvolení a zastupujú svoje triedy z II.stupňa. V školskom parlamente je aj zástupca z I.stupňa ako pozorovateľ. Školský parlament spolupracuje s učiteľkami Ingrid Murínovou.

          Činnosťou školského parlamentu je:

          - podieľať sa na organizovaní školských akcií

          - navrhovať zlepšenia pri úprave prostredia a okolia školy

          - zastupovať školu na stretnutiach obvodného Detského parlamentu Bratislava IV.

          Medzi aktivity patrí:

          - zber papiera

          - zber plastových fliaš

          - vianočná pošta

          - Valentínska pošta

          - úprava zelene pred školou

          - príležitostná výzdoba vo vstupnej hale školy

          - plánovaná spolupráca so Školským parlamentom na ZŠ Veternicová.

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          ZDRAVÁ ŠKOLA

          Od roku 1997 je naša škola zaradená do siete škôl podporujúcich zdravie. Všetky úlohy, ktoré sme si vytýčili a ktoré priebežne plníme sú zamerané na dosiahnutie troch hlavných cieľov:

          1. Zvyšovať vedomosti žiakov o ľudskom tele, viesť ich k aktívnej starostlivosti o svoje zdravie.

          2. Zlepšovať životné prostredie školy.

          3. Viesť žiakov k aktívnemu využívaniu voľného času.

          Na plnení úloh sa spoločne podieľajú pedagogickí, výchovní, správni zamestnanci, rodičia i deti.

          Snažíme sa vplývať na zdravý telesný i duševný vývoj žiakov. Na zvyšovanie fyzickej zdatnosti využívame Karloveský športový areál, dve telocvične a bazén. Na rekreačnú činnosť slúži detské ihrisko, U rampa i priestory amfiteátra, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti školy.

          Okrem pohybových aktivít venujeme pozornosť vo vyučovacom i mimovyučovacom čase otázkam sexuálnej, environmentálnej, zdravotnej, protidrogovej dopravnej a estetickej výchovy.

          Zvýšenú pozornosť venujeme osobnej hygiene žiakov a otázkam racionálnej výživy. Pri tejto práci spolupracujeme s Centrom voľného času, Iuventou i Slovenským červeným krížom.

          Aktivity v školskom roku 2005/06

          - Besedy a prednášky

                                          Šikana pre žiakov 4.,6.a 7.ročníka

                                          AIDS  pre žiakov 9.ročníka

                                          Prvá pomoc - pre žiakov 7.E

                                          Dospievanie - pre žiakov 7.F

                                          Intímne o dospievaní - pre dievčatá 7.D,E

                                          Zdravá výživa - pre 1.- 4.ročník

                                          Poznaj svojich päť zmyslov - pre 2.A

                                          Chráň svoje telo - pre 2.A

          - Výchovné programy

                                          Ako poznám sám seba - pre 5.- 9.ročník

                                          Správaj sa normálne - pre 5.ročník

                                          Čas premien - pre 6.D,E

                                          Cesta k emocionálnej zrelosti - pre 5.- 9.ročník

                                          Kým nie je neskoro - pre 5.- 9.ročník

                                          Škola bez alkoholu, cigariet a iných drog - pre 5.- 9.ročník

                                          Ako sa chrániť pred kriminalitou - pre 5.- 9.ročník

          - Výstavy

                                          Abeceda vitamínov

                                          Liečivé rastliny

                                          Vtáčie búdky a kŕmidlá

                                          Vianočné trhy

                                          Zachráňme sibírskeho tigra

                                          Vitamíny a obchod

                                          Svetový deň ochrany a jej poznávanie

          - Centrálna nástenka

                                          Mesiac zdravých zubov

                                          Týždeň boja proti drogám

                                          Svetový deň bez tabaku

                                          Apríl - mesiac lesov

          - Zbierky

                                          Deň narcisov 4.672,- Sk

                                          Zbierka pre tigre

          - Súťaže

                                          Mladý zdravotník

                                          Memoriál A.Dubčeka - plávanie

                                          Cena Neptúna

                                          Volejbal

                                          Orientačný beh

                                          Stolno-tenisový turnaj

                                          Turnaj vo vybíjanej

                                          Futbalový turnaj

                                          Zimné športové hry

                                          Dopravná súťaž

                                          Atletika

                                          Superstar

          Ošetrovanie zelene, výsadba okrasných drevín

          Starostlivosť o kvetinovú výzdobu chodieb a tried

          Zber starého papiera 20.955 kg

          LVVZ, ŠvP

          Účelové cvičenie a didaktické hry v prírode

          Korčuliarsky a lyžiarsky kurz pre deti

          Bicyklový výlet

          Darcovstvo krvi

          Volejbal učiteľov

          Ples pre rodičov a priateľov školy

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦

           

          PILOTNÝ PROJEKT DIGITÁLNEHO VZDELÁVANIA

          Dňa 20. februára 2008 sa začal na siedmych základných a stredných školách Pilotný projekt digitálneho vzdelávania. Projekt realizuje neformálne združenie Iniciatíva za Digitálnu školu. Jeho cieľom je testovanie použitia digitálneho obsahu vo vyučovacom procese a spracovanie nových metodík pre učiteľov zameraných na získanie zručností a prácu s digitálnym obsahom pre predmety biológia, matematika, chémia, fyzika, prírodoveda.
          Pilotný projekt sa realizoval osem mesiacov. Jeho výstupom sú ukážkové hodiny, kde pedagógovia predviedli možnosti práce s digitálnym obsahom, ale aj spracované modelové vyučovacie hodiny, porovnanie obsahu digitálneho kurikula s platnými školskými osnovami a odporúčania pre ďalšiu prácu s digitálnym obsahom. MPC Bratislava realizuje tiež Výskum „Využívanie digitálneho obsahu vo vyučovacom procese ZŠ a SŠ.

          ďalšie informácie získate na www.digitalneskoly.sk

           

           

          ♦   ♦   ♦   ♦   ♦



          MANUÁLY K NÁRODNÉMU PROJEKTU - DÁTOVÉ CENTRUM

          aplikacna_platforma_manual_student_datacentrum.pdf

          Planeta_vedomosti_manual_student.pdf

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola Alexandra Dubčeka, Majerníkova 62, Bratislava
      • p. tajomníčka: 0911 827 571 + 421 2 65 44 48 64
      • Majerníkova 62 841 05 Bratislava Slovakia
      • tel.: 0903 410 590 e-mail: riaditel.zsadubceka@gmail.com
      • tel.:+ 421 2 65 42 83 01,  0903 794 353 e-mail: sjzs.majernikova@gmail.com
      • 0910 827 571 (po 14:00 hod)
      • Mgr. Zuzana Balogáčová zuzana.balogacova@zsadubceka.edupage.org
      • Mgr. Ľubica Jančaťová email: lubica.jancatova@zsadubceka.edupage.org
    • Prihlásenie