• Motýlia záhrada

        •                                          Motýlia záhrada

           

          Rodičia žiakov 2. A triedy zakúpili po dohode s triednou pani  učiteľkou motýliu záhradu. Cieľom motýlej záhrady bolo ukázať deťom fascinujúci svet prírody zblízka. Na vlastné oči  uvideli úžasnú premenu, ktorá sa deje vo svete hmyzej ríše.

          Začiatkom apríla sme objednali a 29. apríla nám dodali päť húseničiek Babôčky Bodliakovej. Boli umiestnené v uzatvorenej nádobke s potravou pre ich vývoj. Prísun vzduchu zabezpečovala mikroperforácia na viečku. Deti pozorovali tvorenie hodvábnych pavučiniek, kŕmenie a rast húseníc.

          Po desiatich dňoch sa húsenice presunuli do hornej časti nádoby k viečku, kde si vytvorili zámotok a zavesili sa dole hlavou. Opatrne sme otvorili viečko nádobky a papierový kotúč s kuklami sme premiestnili na vnútornú stenu motýlej záhrady. Po cca 10 dňoch kukla výrazne stmavla a videli sme cez stenu kukly farebnú štruktúru motýlích krídel. Po zakuklení prebiehajú neuveriteľné biologické procesy. V priebehu týchto dní sa všetky tkanivá bývalej húsenice rozpadnú, aby sa mohli sformovať nové bunky, tkanivá a orgány dospelého motýľa. Keď je všetko pripravené, začína sa liahnutie. Žiaľ vyliahnutie sa udialo v noci, alebo skoro ráno, takže sme videli iba motýľa tesne po vyliahnutí, keď pomaly rozvíjal krídla do plnej veľkosti. V tejto fáze motýľ pod veľkým tlakom pumpoval krv do žiliek v krídlach, aby sa mohli naplno rozvinúť a spevnieť. Deti motýle aj pomenovali Miško, Zuzka, Oliver, Hanka, Mery a skutočne ich až do vypustenia do voľnej prírody spoznávali. Počas štyroch dní ich pipetou kŕmili. Podávali im nektár, do záhradky vložili vetvičky, nakrájané jablko a kvety. Každú voľnú chvíľku boli pri záhradke a motýle pozorovali ako pomocou dvoch tykadiel ovoniavajú a chuť vnímajú pomocou predného páru ochlpených nožičiek a potom sa napijú pomocou rozvinutého cuciaka, ktorý hneď stočia späť. Pozvali sme do triedy aj detí z iných tried. Cez prestávky bolo u nás veselo.

          Dozvedeli sme sa, že húsenica dýcha cez prieduchy, ktoré sú v každom článku jej tela. Prieduchy sú pospájané do priedušnice, ktorá zásobuje vzduchom celé telo húsenice.

          Malé oči húsenice sú lokalizované nad ústami po oboch stranách hlavy. Húsenica pravdepodobne rozoznáva, či je svetlo alebo tma a základné farby. Tvary nedokáže rozoznať.

          Predposledný májový piatok sme v átriu školy motýle vypustili. O tom, že im bolo u nás dobre svedčil fakt, že sa im odletieť vôbec nechcelo.

           

                                                                                                                                       Mgr. N. Michálková, tr. uč 2. A triedy

    • Kontakty

      • Základná škola Alexandra Dubčeka, Majerníkova 62, Bratislava
      • p. tajomníčka: 0911 827 571 + 421 2 65 44 48 64
      • Majerníkova 62 841 05 Bratislava Slovakia
      • tel.: 0903 410 590 e-mail: riaditel.zsadubceka@gmail.com
      • tel.:+ 421 2 65 42 83 01,  0903 794 353 e-mail: sjzs.majernikova@gmail.com
      • 0910 827 571 (po 14:00 hod)
      • Mgr. Zuzana Balogáčová zuzana.balogacova@zsadubceka.edupage.org
      • Mgr. Ľubica Jančaťová email: lubica.jancatova@zsadubceka.edupage.org
    • Prihlásenie